grafika

Projekt „Rodzina to jest siła”


Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Wieluniu od 01.01.2022 r. realizuje projekt „Rodzina to jest siła” współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020. Poddziałanie IX.2.1. Usługi społeczne i zdrowotne.

Projekt realizowany jest od 1.01.2022 r. do 31.05.2023 r.

Całkowita wartość projektu wynosi 394.385,00 zł /słownie złotych: trzysta dziewięćdziesiąt cztery tysiące trzysta osiemdziesiąt pięć 00/100/ i obejmuje:

1. Dofinansowanie w kwocie 334.652,00 zł – ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
2. Wkład własny w kwocie 59.733,00 zł
Celem projektu jest rozwój usług wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej w powiecie wieluńskim służących pomocy w pokonywaniu trudnych sytuacji życiowych występujących w rodzinach zastępczych. Zwiększenie dostępu do wysokiej jakości usług społecznych ograniczających ubóstwo i wykluczenie społeczne poprzez utworzenie i prowadzenie na terenie powiatu wieluńskiego wsparcia dla 107 osób.

2  a 

W projekcie „Rodzina to jest siła” realizowane jest wsparcie w zakresie:


1. Rozwój usług - poradnictwa specjalistycznego.
Poradnictwo specjalistyczne, w którym biorą udział wszystkie zrekrutowane rodziny zastępcze z terenu powiatu wieluńskiego prowadzone jest przez 2 specjalistów: pedagoga oraz psychologa. Każdy ze specjalistów prowadzi dwa spotkania w miesiącu. Spotkania odbywają się w siedzibie PCPR w Wieluniu. Dzięki spotkaniom rodziny zastępcze poznają m.in. swoje mocne i słabe strony, poznają podstawowe umiejętności wychowawcze, spotkania poszerzają umiejętności z zakresu komunikowania się i społecznych.

2. Rozwój usług - utworzenie grupy wsparcia.
Uczestnicy grup wsparcia podzieleni są na 3 grupy po 6 osób każda. Zajęcia dla każdej z grup odbywają się raz w miesiącu. Łącznie w grupie wsparcia prowadzonej przez psychologa bierze udział 18 rodzin zastępczych. W czasie trwania spotkań grup wsparcia dzieci mają zapewnioną opiekę animatora.​

3 4
 4  6
  7

 3. Rozwój usług - warsztaty z zakresu podniesienia kompetencji wychowawczych.
W warsztacie z zakresu podniesienia kompetencji wychowawczych bierze udział 20 rodzin zastępczych podzielonych na 2 grupy po 10 osób w każdej. Spotkania, które prowadzone są przez pedagoga mają na celu poszerzenie wiedzy z zakresu relacji rodzic-dziecko. Spotkania odbywają się siedzibie PCPR w Wieluniu, każda grupa bierze udział w jednym spotkaniu w miesiącu, które trwa 3 godziny.

4. Rozwój usług – obóz socjoterapeutyczny dla wychowanków pieczy zastępczej.
W lipcu 2022 r. 22 wychowanków wzięło udział w obozie socjoterapeutycznym zorganizowanym do Sianożęt. Podczas trwania obozu dzieci wzięły udział w zajęciach (w liczbie 60 godzin) m.in. z zakresu kształtowania umiejętności społecznych, radzenia sobie z niechcianymi emocjami, rozwijania umiejętności kontroli własnych emocji.

8 
 9
 10

5. rozwój usług – terapia logopedyczna dla wychowanków pieczy zastępczej.
W ramach zadania 2 logopedów prowadzi zajęcia z 6 wychowankami wymagającymi terapii logopedycznych (12 godzin terapii miesięcznie). Terapia dostosowana jest do indywidualnych potrzeb każdego wychowanka.

6. rozwój usług – wyjazdowe szkolenie dla rodzin zastępczych na temat wypalenia zawodowego rodzin zastępczych rozpoznanie i przeciwdziałanie.
W ramach zadania 55 osób wzięło udział w wyjazdowym szkoleniu dla rodzin zastępczych do Wisły. Podczas wyjazdu rodzice zastępczy wzięli udział
w 18 godzinach szkolenia obejmującego m.in. symptomy wypalenia zawodowego, przyczyny wypalenia zawodowego oraz sposoby przeciwdziałania wypaleniu. Podczas trwania szkolenia, dzieci miały zapewnioną opiekę oraz wzięły udział w warsztatach pt. „Moje emocje”.

 

11 
 12
 13
 14

7. rozwój usług - korepetycje dla wychowanków pieczy zastępczej z języka angielskiego, języka niemieckiego i matematyki.
W ramach zadania 24 wychowanków pieczy zastępczej mających trudności w nauce mają możliwość uzyskania wsparcia w postaci korepetycji z języka angielskiego, języka niemieckiego oraz matematyki. Miesięcznie korepetytorzy udzielają średnio około 75 godzin korepetycji. Korepetycje dla dzieci udzielane są według indywidualnego planu w zależności od potrzeb wychowanków.

8. rozwój usług z zakresu poradnictwa prawnego z zakresu prawa rodzinnego
i ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.
W ramach zadania radca prawny prowadzi dla wszystkich chętnych rodzin zastępczych poradnictwo z zakresu prawa rodzinnego oraz ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Radca prawny udziela 2 godziny poradnictwa raz w miesiącu. Celem spotkań jest zapoznanie beneficjentów z zasadami prawa rodzinnego oraz poznanie ich praw i obowiązków wynikających z pełnienia funkcji rodziny zastępczej.