Fundacja Edu4You z Łodzi realizuje projekt dla uchodźców z Ukrainy pt. "Odnaleźć się na nowo" w ramach środków z budżetu państwa. W trakcie projektu opracowano ulotkę dla uchodźców z podstawowymi, użytecznymi  informacjami gdzie rejestrować się, otrzymać pomoc społeczną, zdrowotną, rzeczową, itp.

Pliki do pobrania:
Załącznik 1
Załącznik 2

Wakacyjne korepetycje dla Ukraińców - pod tą nazwą kryje się inicjatywa stwarzająca możliwość korzystania z bezpłatnych, korepetycji on-line (nie tylko) języka polskiego w czasie letniej przerwy od zajęć szkolnych.
 
Akcja polega na bezpłatnym udostępnieniu serwisu do korepetycji on-line Tutors.live osobom chcącym prowadzić korepetycje pro bono. Platforma stwarza możliwość udzielania korepetycji indywidualnych lub grupowych. Mogą to być korepetycje z języka polskiego i innych przedmiotów skierowane do dzieci, młodzieży i dorosłych z Ukrainy. 
 
Osoby potrzebujące wsparcia w nauce nie zapłacą ani złotówki. Wystarczy, że się zarejestrują i zapiszą się na bezpłatną lekcję w wybranym terminie.
 
Zachęcamy wszystkie osoby chcące udzielać korepetycji pro bono do rejestracji korepetytora w Tutors.live i do zamieszczania ogłoszeń wraz z dostępnymi godzinami takich lekcji.
 
Wszystkie szczegóły akcji dostępne są na stronie:
https://tutors.live/pl/wakacyjne-korepetycje-dla-ukrainy
 
Ukraińska wersja serwisu Tutors.live jest  aktualnie w przygotowaniu. Do czasu jej premiery w celu przetłumaczenia platformy na język ukraiński dobrze sprawdza się np. translator Google.

Biala Sobota Plakat A2 fullm   Biala Sobota Ulotka internet PL tyl
 Biala Sobota Ulotka internet UA  Biala Sobota Ulotka internet UA tyl

W odpowiedzi na
– pogarszającą się sytuację dzieci i młodzieży w zakresie dostępu do publicznej opieki psychologicznej i terapeutycznej,
– lawinowy wzrost podejmowanych w Polsce przez dzieci prób samobójczych,
– trudności, z jakimi zmierzyć musiały się dzieci w czasie trwającej już 2 lata pandemii,
– rosyjską inwazję na Ukrainę i związane z nimi obciążenie psychiczne zarówno dla dzieci jak i dorosłych, tak tych, którzy dziś uciekają i tych, którzy przyglądają się największemu wybuchowi przemocy w tej części świata od II wojny światowej,
– nasilenie potrzeby skorzystania tu i teraz ze wsparcia w kryzysie

Towarzystwo Przyjaciół Dzieci, Organizacja Pożytku Publicznego uruchomiło nową ogólnopolską linię wsparcia psychologicznego:

Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży TPD
800 119 119

Telefon działa codziennie w godz. 14-22.
Połączenia są bezpłatne i anonimowe.

Na linii dyżurują psycholodzy i terapeuci.

Kontakt z psychologiem możliwy jest także poprzez
Czat zaufania TPD na stronie internetowej www.800119119.pl